So‘nggi yillarda respublikamizda ilmiy va innovatsion faoliyatni qo‘llab-quvvatlash, kadrlar tayyorlash tizimini isloh qilish bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda. Yоshlarning ijodiy, intellektual va tadbirkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarish, innovatsion g‘oyalar, loyihalar va texnologiyalarni ishlab chiqarishga joriy qilish, iqtidorli talabalar, yosh olimlar va tadbirkorlarning innovatsion faoliyatini rag‘batlantirish, ilm-fan, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasini kuchaytirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratilmoqda.
Joriy yil 7-8 iyun kunlari TDTU Olmaliq filialida “Mineral xom-ashyolarni qazib olish, qayta ishlashning istiqbollari – yoshlar nigohida” mavzusida magistrant va talabalarning ilmiy anjumani va innovatsion g‘oyalar tanlovi tashkil etildi. Anjumanda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Toshkent viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i Q.Yusupov, Olmaliq shahar hokimi o‘rinbosari S.Axmedov, “Olmaliq KMK” AJ Bosh muhandisining ilm-fan bo‘yicha o‘rinbosari A.Xasanov ishtirok etdi.
Ochilish tadbiridan so‘ng anjuman o‘z ishini 4 ta sho‘‘bada davom ettirdi. “Metallurgiya, kimyoviy texnologiya va sanoat ekologiyasi”, “Konchilik ishi”, “Mexanika va mashinasozlik texnologiyalari”, “Elektromexanika, energiya tejamkor texnologiyalar va qayta tiklanuvchan energiya manbaalari” yo‘nalishlari bo‘yicha sho‘‘ba yig‘ilishlarida ellikdan ortiq magistrant va talabalar o‘zlarining ilmiy ishlanmalari bilan ishtirok etishdi. SHuningdek, anjuman sho‘‘balarida taqdim etilgan barcha ishlanmalar “Eng yaxshi innovatsion g‘oya” nominatsiyasi bo‘yicha ham tahlil qilindi.

Flat Preloader Icon Loading...
В последние годы в нашей республике проводится практическая работа по поддержке научной и инновационной деятельности, реформированию системы подготовки кадров. Создаются необходимые условия для реализации творческого, интеллектуального и предпринимательского потенциала молодежи, внедрения инновационных идей, проектов и технологий в производство, стимулирования инновационной деятельности талантливых студентов, молодых ученых и предпринимателей, усиления интеграции науки, образования и производства.
7-8 июня текущего года в АФ ТГТУ была организована научная конференция магистрантов и студентов на тему “Перспективы добычи, переработки минерального сырья – глазами молодежи” и конкурс инновационных идей. На конференции приняли участие начальник регионального управления Министерства высшего образования, науки и инноваций Ташкентской области К.Юсупов, заместитель хокима г.Алмалык С.Ахмедов, заместитель главного инженера АО “Алмалык ГМК” по науке А.Хасанов.
После церемонии открытия конференция продолжила свою работу в рамках 4-х секций. Более пятидесяти магистрантов и студентов приняли участие в партнерских встречах по направлениям “Металлургия, химическая технология и промышленная экология”, “Горные дело”, “Механика и технологии машиностроения”, “Электромеханика, энергоэффективные технологии и возобновляемые источники энергии”. Все разработки, представленные на конференции, также были проанализированы в номинации “Лучшая инновационная идея”.